Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Androgynní muž - ženský to sen?

23. 08. 2017 20:05:30
Představte si dvě osoby - muže a ženu. Postavte je vedle sebe a seberte jim všechny fyzické vlastnosti, které z nich dělají to či ono pohlaví. Podle čeho pak poznáte, jestli mluvíte s ním nebo s ní?

Dnešním článkem se chci trochu věnovat pojetí mužské a ženské "identity". Nebojte se, nebude to, doufám, nic složitého a i když si občas pomůžu odbornějšími termíny, tak se budu snažit o jednoduchost. Aneb kterak autor chytrou knížku přečetl a jal se obohacovat své čtenáře o nové poznatky.

Na začátku třicátých let minulého století vykoumali vědci Terman a Milesová jednodimenzionální dvoupólový koncept maskulinity a femininity. Jinak řečeno, že se dá jistým způsobem (testem typu otázky a odpovědi) změřit míru "mužnosti" a "ženskosti" a zanést výsledek na osu. Jednoduše si vezměte něco na způsob číselné osy z hodiny matematiky první třídy, která jde od záporných hodnot přes nulu až po kladné. Takže jste mohli být buď femininní, nebo maskulinní, ale nikoliv obojí. Původní škály mezi řádky naznačovaly, že pro ženy je dobré být femininní a pro muže maskulinní.

To v sedmdesátých letech, když sílil boj za práva žen a podobná hnutí se drala o své místo na slunci, pojali psychologové maskulinitu a femininitu jako dvě nezávislé dimenze. Škály maskulinity určovaly do jakého stupně vykazují jedinci pozitivní instrumentální znaky (jako je nezávislost, asertivita, dominance a vůdčí schopnosti. Podle obecných stereotypů vykazují muži ve srovnání s ženami instrumentálnější znaky), a škály femininity určovaly, do jakého stupně vykazují jedinci pozitivní expresivní znaky (jako je vřelost, solidarita, soucit a citlivost k druhým. Podle obecných stereotypů jsou tyto znaky typičtější pro ženy než pro muže). Už ale nemusel mít člověk pouze jedno nebo druhé, ale mohl dosáhnout vysokého hodnocení v obou směrech.

Proč Superman nosí vysoké červené kozačky

Lidé s vysokým stupněm maskulinity a femininity byli označováni za "androgynní" - člověk jak s mužskými, tak ženskými rysy. Když to vztáhneme na chlapa, tak nejen že se honosí vlastnostmi typickými pro "pravého chlapa" - umí zatlouct hřebík, dát pěstí protivníkovi, je fyzicky zdatný, soutěživý, odměřenější, nepřístupnější a má další vlastnosti, které vás při zmínce o typické mužské roli napadnou. Ale je taky citlivý, empatický, starostlivý, umí naslouchat, dokáže se postarat o druhého a má další rysy, které jsou spíše běžnější pro ženu. Opakem pro osobu označeného jako androgynní je "nevyhraněný".

Mezi muži je spousta těch, které mají vysoké skóre v M ukazateli a naopak nízké F. Jistě jich znáte ze svého okolí taky dost a dost. S opačným pólem "zženštilejších" mužů se určitě taky setkáváte. Je to ale opravdu tak, že ženské srdce touží po androgynním chlapovi? Vzhledem k velkému počtu čtenářek jsem zvědav na reakce a posouzení, co by rády a co mají doma :) Samozřejmě, že jde vždycky o míru, ale pointa je, doufám, jasná.

PS: Uvádí se, že pro muže jsou například co se povolání týče typičtější ta, která jsou zaměřena na dílo (technické obory, armáda, politika, přírodní vědy) a pro ženy zase ta, která se zaměřují na člověka (sociální vědy, opatrovnictví, umělecké a tvůrčí obory, atd.). Proto není z hlediska předešlých odstavců překvapivé, že se ženám tolik líbí například umělci - hudebníci. Muž s kytarou a s vlasy po ramena (tedy další feminičtější fyzický znak) bude asi v mnoha ženách vzbuzovat touhy a pokud to dotáhne dost vysoko, neminou ho fronty fanynek. Nevím jak vy, ale já třeba neznám žádnou zpěvačku nebo kapelu s dámskou front(wo)mankou (asi ani jinou umělkyni, když vynechám ty s dobrou vizáží), za kterou by pálili chlapi jako za sex-symbolem jako smyslů zbavení kvůli jejím uměleckým vlohám.

Když tak mě vyveďte z omylu...

Autor: Václav Čerňák | středa 23.8.2017 20:05 | karma článku: 12.51 | přečteno: 724x

Další články blogera

Václav Čerňák

Trest smrti nemusí znamenat konec

Na spravedlnost se musí čekat. Někdy je to otázka pár sekund, občas se jí nedočkáme nikdy a v opravdu nemnoha případech to trvá třeba desítky let.

29.8.2017 v 14:44 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 345 | Diskuse

Václav Čerňák

Aplikace byznysového modelu v partnerské rovině

Řídit stát jako firmu je dneska trendy, obchod a peníze patří k životu člověka od nepaměti a setkal se s ním každý, stejně jako jsme všichni aktivní účastníci mezilidských vztahů. Lze z toho vysledovat nějakou spojitost?

28.8.2017 v 11:28 | Karma článku: 3.63 | Přečteno: 175 | Diskuse

Václav Čerňák

Kolik procesorů máš, tolikrát jsi člověkem

Nebude to trvat dlouho a přijde doba, kdy budou smartphony tak inteligentní, že je nebudeme moct vypnout bez jejich souhlasu. Tedy aspoň ne legálně. Trochu to připomíná téma eutanazie a vlastně to není daleko od pravdy.

25.8.2017 v 12:40 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 404 | Diskuse

Václav Čerňák

Jak se zbavit nadbytečné milenky

Co může být horšího než strašidlo pod postelí? Strašidlo v posteli! Jakmile se vám tam jednou dostane a zabydlí se, je zle.

24.8.2017 v 14:01 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 1076 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 179 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 169 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 311 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 247 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 10.19 Průměrná čtenost 667

Co dělat, až konečně přestanu otáčet kolem kapitalismu, budu mít dostatek materiálních statků a stihne mě potřeba zanechat něco budoucím generacím? Vrhnu se na realizaci revolučního stroje, jehož plány mám uložené ve skříni už od svých čtyř let!

Jak bude fungovat ale zatím neprozradím, ať nedopadnu jako největší z Čechů...
 

Kdyby bylo potřeba: prazdna.schranka@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.